Sparbanken Eken satsar på solel
Under 2024 har Sparbanken Eken anlagt en mindre solcellsanläggning bredvid kontoret i Åryd. Sedan tidigare finns solpaneler på kontorstaken i Åryd och Ryd. Satsningen är en del i bankens filosofi att ge tillbaka till närsamhället och i detta fall kompensera för det eluttag som årligen görs från det allmänna elnätet.
Solcellsparken vid kontoret i Åryd är byggd utifrån en takkonstruktion fast på mark, vilket gör att den ser ut som en vattenfylld damm.
Vad har projektet inneburit, Cecilia?
Det har inneburit mycket, framför allt har det varit en intressant process med mycket ny kunskap, men också en del utmaningar längs vägen. Allt ifrån regnmättade underlag till frost i marken, ledtider på material och nya nätverkskopplingar har utgjort smärre hinder längs vägen.
Jag har tidigare ansvarat för installation av vår takanläggning i Ryd, och har även en egen solcellsanläggning med batterilagring hemma, så viss erfarenhet har jag. Men detta har varit extra roligt och utmanade eftersom en anläggning på mark kräver mycket mer planering och för att projektet involverar ett område som vi normalt inte arbetar inom själva.
Sparbanken Eken har valt att använda lokala företag hela vägen, dels för det är vad vi som sparbank ska värna om, dels för att det även har inneburit en lättare kommunikation och förståelse.
Hur känns det nu när det är färdigt?
Det känns skönt att det är klart, för även om det är andra som fysiskt gjort arbetet så har det tagit en del tid från start till mål. Jag får nog även säga att jag är stolt över projektet. Dels för att vi har rott det i hamn och dels för att jag arbetar i en organisation som har filosofin att ge tillbaka och är villig att göra en investering av det här slaget.
-
Vi som sparbank har som filosofi att ”ge tillbaka” så för oss har investeringen främst inneburit samhällsnytta men även varit en del i vårt hållbarhetsarbete då vi nyttjar elen på vårt kontor. För att bedöma en liknande investering i en annan typ av verksamhet så är mitt tips att fundera på vad den tillför den specifika verksamheten.
-
En generell regel som vi som bank vill skicka med är att räkna på vad du kan spara på investeringen, vad den tillför i energibesparing och minskad energikostnad, inte vad du potentiellt skulle kunna tjäna på den. För ett bolag där verksamheten är pågående dagtid när solen skiner och dessutom riskerar att drabbas av peakavgifter på grund av höga energiuttag är möjligheten att spara in på köpta kilowattimmar troligen god och då finns det en besparing att räkna med i kostnad för energiförbrukning.
-
Ta hjälp om du är osäker, lyssna runt med olika aktörer och var noga i val av leverantör. Det är en bransch som är ny för många. Se upp för de leverantörer som trycker på möjligheten att tjäna snabba pengar i denna typ av energiomställning, vilket även gäller för batterilagring och stödtjänster, det är oftast baserat på glädjekalkyler.