Hoppa till huvudinnehåll

190 lag deltog på Sparbanken Eken Tomtecup

190 lag deltog på Sparbanken Eken Tomtecup 2026

En helg fylld av glädje, gemenskap och fotboll

Helgen bjöd på full fart när Sparbanken Eken Tomtecup 2026 spelades i Tingsryd och Väckelsång. Årets upplaga var dessutom extra speciell då cupen firade 50-årsjubileum. Med närmare 190 anmälda lag blev det en riktig fotbollsfest.

Under fyra intensiva dagar spelades inomhusfotboll i tre olika hallar, där omkring 1 500 barn i åldrarna 6 till 14 år deltog. Lag från hela regionen var på plats, med resvägar som sträckte sig från Gnosjö och Färjestaden till Ljungby, Hällaryd och Torsås.

– Det har gått jättebra! Allt har flutit på och fungerat superbra. Det var första gången vi körde tre hallar samtidigt och det funkade verkligen över förväntan. Nästan alla lag kom och stämningen har varit fantastisk hela helgen, säger Sara Henriksson, arrangör och representant för Tingsryd United FC.

Sparbanken Eken Tomtecup är mer än bara matcher och resultat. Här står idrottsglädje, gemenskap och engagemang i centrum – något som märks både på och utanför planen.

– Det är alltid lika mäktigt att få uppleva det genuina engagemanget och den kraft som föreningslivet har. Det är fantastiskt att vi får vara med och sponsra ett sådant här evenemang, säger Marika Damberg, marknadsansvarig på Sparbanken Eken.

Sparbanken Eken är stolt huvudsponsor till Sparbanken Eken Tomtecup. Här kan du läsa mer om vårt samhällsengagemang.