”Här hämtar jag kraft” – Martina bytte kontoret mot skogen
Det började med en längtan efter stillhet, natur och frihet. Idag lever Martina Thorelli som skogsägare, entreprenör och maskinförare i hjärtat av den grönklädda landsbygden i Alltidhult.
Martina Thorelli är en av många kunder i banken som till vardags arbetar med och i skogen. Hon bor på sin skogsfastighet vid sjön Raslången – ett område präglat av djupa skogar, naturreservat och stillhet.
Fastigheten Martina köpte för sex år sedan består av två gårdar. Den ena är hennes bostad, den andra hyrs ut till turister under sommarhalvåret.
Intresset för naturturism har ökat, berättar hon. Många av besökarna vill komma bort från stadens brus och istället vandra, plocka svamp och uppleva något de inte har tillgång till i vardagen.
”Det är något speciellt med att se hur skogen växer och mår bra. Djurlivet och tystnaden – det är nära här. Mina gäster brukar säga att det nästan är för tyst.”
Från datorskärm till kranarm
Att Martina en dag skulle äga och bruka sin egen skog var långt ifrån självklart. Hon har alltid haft en stark koppling till naturen, men utbildade sig till ekonom och jobbade som ekonomiadministratör.
”Att sitta inne på kontor hela dagarna var inte min grej.”
Efter en intensiv period på jobbet sa hon upp sig – och satte sig i en skogsmaskin. Det blev vändpunkten. Martina började träna med kranen mest för att fördriva tiden. Men efter ett tag kändes det mer och mer naturligt.
Ett arbete i takt med naturen
Martina kör idag skotare och skördare i egen skog och hyr även ut sig som maskinförare. Det är ett fritt men krävande arbete – där hon själv styr över tiderna, anpassat efter dagsform, väder och skogens behov. Ibland jobbar hon långa dagar, ibland kortare.
Att slippa fasta kontorstider och istället få arbeta utomhus i naturen, med årstiderna som ramverk, har blivit en viktig del av livskvaliteten. Och oavsett hur veckan ser ut är söndagarna alltid lediga från skogsarbete – då är det hushållssysslor och familjemiddag som gäller.
Långsiktighet framför snabba vinster
Att äga skog innebär både ansvar och möjligheter. För Martina handlar det mer om långsiktighet än om snabba avkastningar. Hon ser sitt ägande som ett förvaltarskap – där ekonomiska beslut går hand i hand med respekt för naturen.
Med varsam hand planerar hon sitt arbete. Att lämna så få spår som möjligt är viktigt, precis som att följa allemansrättens princip om att inte störa eller förstöra. Hon avverkar enbart när det behövs, skogen är tänkt att gå i generationer.
”En del satsar på aktier – jag satsar på skog.”
Martina inspireras av sin pappa, som fortfarande är aktiv i skogen vid 75 års ålder, och ser sin egen framtid just här.
”Om fem år bor jag fortfarande här. Jag är väldigt nöjd.”
För dig som funderar på att bli skogsägare:
- Ett genuint intresse för skog och natur gör det roligare att ta hand om din fastighet.
- Var beredd på att arbeta mycket själv i skogen, särskilt om fastigheten är mindre.
- Har du ärvt din skog eller bor en bit ifrån? Våga be kunniga om råd och ta hjälp om du har svårt att hinna med.
- Skogsbruk kräver tålamod – det tar många decennier innan träden är mogna.
- Välj en bank som kan skogsbruk och som förstår din vardag som skogsägare.
Vill du veta mer om hur vi kan stötta dig som skogsägare?
Välkommen att kontakta oss. Vi finns nära dig – idag och imorgon.